Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji

Przygotowanie do egzaminów ECDL BASE – materiał do modułu B2

Obowiązujący zakres materiału niezbędny do opanowania przed przystąpieniem do egzaminu znajduje się w Sylabusie - wersji 1.0 (plik Adobe Reader).

Materiały do modułu B2 wspomagające opanowanie i utrwalenie wiedzy teoretycznej niezbędnej do zdania egzaminu z modułu B2 - Podstawy pracy w sieci.


Krzyżówka I

ecdl base b2

Pobierz krzyżówkę I (plik krzyzowka_1_b2.doc, 94 kB).

Pytania

1) Oprogramowanie, pełniące z pozoru funkcję użytkową lub rozrywkową, a w rzeczywistości dodatkowo implementujące niepożądane, ukryte przed użytkownikiem funkcje umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem, przechwycenie haseł, numerów kart kredytowych przez nieuprawnione osoby.

2) Protokół HTTP w trybie połączenia szyfrowanego.

3) Adres internetowy wszelkich zasobów dostępnych w Internecie, np.: stron WWW.

4) Internetowa publikacja dźwiękowa w formie plików .mp3, z zastosowaniem technologii RSS.

5) Część wiadomości e-mail, zawierająca listę szczegółów technicznych dotyczących wiadomości, w tym informacje o nadawcy, oprogramowaniu użytym do redagowania wiadomości.

6) Intranet podłączony do Internetu i udostępniony użytkownikom zewnętrznym.

7) Samodzielny i zdolny do samoreplikacji program komputerowy, rozprzestrzeniający się we wszystkich sieciach podłączonych do zarażonego komputera poprzez wykorzystanie luk w systemie operacyjnym lub naiwności użytkownika powodujący m. in. niszczenie plików, wysyłanie spamu, pełnienie roli backdoora, konia trojańskiego.

8) Standard telefonii komórkowej trzeciej generacji zapewniający m. in. szybki dostęp do Internetu.

9) Niewielkie informacje tekstowe, wysyłane przez serwer WWW i zapisywane w plikach po stronie użytkownika na twardym dysku, ciasteczka.

10) Pole, do którego wprowadzamy adres e-mail odbiorcy wiadomości, niewidoczny dla innych adresatów.

11) Pierwsza strona wczytywana do przeglądarki internetowej w momencie jej włączenia, strona domowa.

12) Niezbędne do przesyłania listów e-mail poprzez Internet.

13) Urządzenie lub program zabezpieczający sieć przed włamaniem, zapora ogniowa.

14) Sieć rozległa o zasięgu ogólnoświatowym.

15) Dostawca usług internetowych.

16) Strona internetowa umożliwiająca przeszukiwanie bazy stron WWW i wyświetlanie adresów tych stron, na których znajduje się szukane słowo (lub słowa) kluczowe.

17) Zasady (protokół) przesyłania plików pomiędzy komputerami w sieci Internet.

18) Wyłudzanie poufnych informacji osobistych, np. haseł lub szczegółów karty kredytowej przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne.

19) Program komputerowy umożliwiający dostęp do zasobów Internetu: stron WWW, plików, programów.

20) Sposób oznaczenia wiadomości e-mail w programie pocztowym służący do zwrócenia uwagi użytkownika na te wiadomości.

21) Jedna z funkcji stron WWW powodująca automatycznie uruchamiane nowego okienka (karty) z określoną treścią w przeglądarce internetowej, wyskakujące okno.

22) System prezentacji informacji w formie grafiki, tekstu, dźwięku lub obrazu wideo oparty na hipertekście i hiperłączach dostępny w Internecie (Wszechnica Wiedzy Wszelakiej).

23) Technika przesyłania nagłówków wiadomości wraz z funkcją powiadamiania o nowościach na wybranych przez użytkownika stronach.

24) Symbol pojawiający się w pasku adresu lub w pasku stanu w dolnej części okna przeglądarki internetowej gwarantujący, że sesja jest szyfrowana specjalnym protokołem SSL, pozwalającym na bezpieczną komunikację.

25) Niewielki, trudny do wykrycia program pisany przez złośliwych programistów, służący do destabilizacji innych programów lub systemu operacyjnego.

26) Umieszczone w dokumencie komputerowym odwołanie (fragment tekstu lub obraz) do innego dokumentu lub innego miejsca w danym dokumencie.


Copyright © Szczecin 2024 by mgr inż. Tadeusz Pietrzak, e-mail: t.pietrzak@wp.pl